הומלי מידן בלוג | Homely meidan blog

אדריכלים- תהליך העבודה ועוד

רבים אינם יודעים כיצד להתנהל בתהליך בחירת בעלי מקצוע לרבות אדריכלים. הם אינם יודעים כי קיימים סוגים שונים של אדריכלים, הם אינם יודעים אילו נקודות חשובות יש לוודא טרם בחירת אדריכל, מהם הסעיפים החשובים בחוזה העבודה שנחתם בין הלקוח לאדריכל והם אינם יודעים מהו תהליך העבודה בין האדריכלים לבין לקוחותיהם. במאמר זה ננסה לענות על כל השאלות שלכם.

אדריכלים- שאלות מולידות תשובות

כיוון שאין אנו אדריכלים וכיוון שאנו בוחרים איש מקצוע זה על מנת שיעשה עבורנו את העבודה, אין שום סיבה שנדע אודות אינפורמציה הקשורה אל עבודתו, הרי זוהי הסיבה שלשמה אנו שוכרים את שירותיו אך למרות כל זאת, יש בסיס מסוים אותו נכון לדעת וזאת על מנת לבחור באיש מקצוע המתאים למטרה וזה שיבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר. במאמר זה חילקנו את השאלות והתשובות החשובות ביותר לפסקאות וזאת למטרת קריאה קלה יותר.

הכשרה ורישיון של אדריכל

יש לוודא שאתם אכן שוכרים את שירותיו של אדריכל ולא מהנדס בניין, או מעצב פנים (שמומחים בתחומים ספציפיים "ממש" כמו אדריכלים אבל לוקחים פחות כסף). אדריכל הוא אדם שלמד במוסד אקדמאי חמש שנים לתואר הראשון, והוא יכול ואף צריך להציג בפני לקוחותיו תעודה המעידה על מקצועו וניתן למצוא אותו ברשימת המהנדסים והאדריכלים בישראל. בנוסף, תמיד מומלץ לבצע אודותיו חיפוש באינטרנט ולקרוא חוות דעת או כתבות/מאמרים/מדריכים אותם הוא פרסם.

אדריכל- מה תחום ההתמחות שלו?

מהו תחום האדריכלות בו הוא מתמחה? אם מדובר על אדריכל תכנון עירוני, יש לקחת בחשבון שקרוב לוודאי שהוא אינו מתאים לצרכיו של אדם פרטי או עסקים, שכן אדריכל זה מתכנן את כל הקשור אל ערים, כיכרות ושכונות שונות של אותם ערים. מומחה זה בדרך כלל עובד עם עיריות, מועצות מקומיות, מחלקות שונות של משרדי הממשלה ומשקיעים שמעוניינים בשימור של אתרים ומבנים. לעומת זאת, אדריכלים בתחום הנוף ואדריכלי פנים, כן יתאימו לדרישותיהם של רוב האנשים הפרטיים. אדריכלי פנים ישרתו נאמנה בכל הקשור אל תכנון חללים פנימיים בבית, במשרד ובעסק ואילו אדריכלי נוף ישרתו אתכם בכל הקשור אל תכנון ועיצוב החללים החיצוניים של הבית, המשרד ו/או העסק.

האם יש לו ניסיון?

האם חייבים לשכור אדריכלים בעל ניסיון? התשובה היא לא. לא חייבים לעשות שום דבר שלא מעוניינים בו. הדבר היחיד שכדאי לזכור הוא, שבדרך כלל ככל שהניסיון של האדריכל רב יותר, כך הוא גם יודע כיצד לבצע את הדברים בצורה הטובה ביותר כמו גם "לכבות שריפות" שונות שמתרחשות במהלך יישום התכנון אותו הוא ביצע מבעוד מועד. ניסיונו של אדריכל יתרום בצורה משמעותית לתוצאה הסופית של הלקוח ולכן רוב האנשים משלמים קצת יותר ושוכרים את שירותיו של אדריכל בעל ניסיון. בהחלט ניתן לשלם פחות לאדריכל שסיים לימודים לא מזמן תוך שהוא מתנסה בפרויקטים הראשונים שלו. הכל תלוי בכם. התוצאה קרוב לוודאי שתהיה מותאמת לבחירה.

אדריכלים- תקשורת טובה והתחייבות ברורה

חשוב לברר למה האדריכל מתחייב בכל הקשור אל תהליך העבודה ובכל הקשור אל התוצאה הסופית אותה הוא מבטיח ללקוח. ישנם אדריכלים ששמים דגש על שקיפות ושיתוף הלקוח בכל צעד אותו הם מבצעים בתהליך העבודה ויש כאלו שדורשים מהלקוח לתת להם לבצע את עבודתם ומקבלים ממנו אישור רק לגבי דברים מהותיים. חשוב מאוד שתבחרו את האדריכל שמתאים לכם מבחינת ההתייחסות אל הלקוח, השיתוף והשקיפות לגבי כל צעד וצעד. בנוסף, חשוב להבין מהם תהליכי העבודה של האדריכל ולאילו פרמטרים הוא מתחייב במהלך העבודה אל מולכם, האם הוא מתחייב לשתף אתכם בכל שלב בעבודה? האם הוא מתחייב לעמוד בלוח זמנים ואף חותם בחוזה על סעיף שמחייב אותו לשלם ללקוח על כל יום בו הוא סוטה מלוח הזמנים? האם הוא מתחייב לעמוד לרשותכם עד אשר תהליך הבנייה, השימור, השחזור או השיקום של המבנה בו אתם מעוניינים, מסתיים?

אדריכל- נקודות חשובות בתהליך העבודה

  • מקצועיות- חשוב לקחת בחשבון שתכנון בית על ידי אדריכל ויישום התוכנית עד קבלת התוצאה הסופית יכולים לקחת שנה וגם שנתיים. בתהליך בניית הבית תמיד יהיו מעורבים (וזאת חוץ מהאדריכל) אנשי מקצוע רבים בין היתר: הוועדה לתכנון ובניה, מנהל מקרקעי ישראל ועוד. דבר זה מוביל לכך שיש לחפש אדריכל מנוסה שמכיר את כל תהליכי העבודה ויש לו סבלנות לכל תהליך הבנייה של הבית מ- א' עד ת'. הדבר השני אותו יש לוודא הוא שהאדריכל יודע כיצד להתמודד אל מול גופים אלו ולהשיג את כל הנדרש כמה שיותר מהר.
  • חיבור- אחת הנקודות החשובות ביותר בתהליך העבודה עם האדריכל הוא החיבור של הלקוח עם האדריכל, קרי, התקשורת ביניהם. יש לקחת בחשבון שהאדריכל הוא איש המקצוע החשוב ביותר בפרויקט של בניית בית, הוא זה שיתכנן את הבית שלכם והוא זה שיהיה אחראי על כל הקשור אל היישום של הפרויקט, תוך עמידה בכל הפרטים החשובים אותם הוא תכנן בתוכנית העבודה. חשוב לבחור באדריכל שיקשיב לכם ובאדריכל שאיתו תוכלו לעבוד בשיתוך פעולה להשגת התוצאות להן אתם מייחלים.
  • שילוב נכון- אדריכלים איכותיים יספקו ללקוחותיהם מענה שכולל בתוכו את השילוב האידיאלי, כלומר בית שמשלב את כל ההיבטים הפונקציונאליים ואת כל ההיבטים האסתטיים דקורטיביים בהם מעוניין הלקוח. התוצאה הסופית חייבת להיות בית או דירה שבו אתם מנהלים את החיים שלכם בקלות, בו הסדר נשמר על כנו בקלות, בו אתם יכולים לארגן את כל מה שאתם מעוניינים בצורה מסודרת, בו לכל מרחב יש את הפונקציה שלו ועוד. בית שהתוצאה הסופית שלו תהיה הרמוניה (כלומר שילוב נכון בין הפונקציונאליות לאסתטיות), הוא הבית בו תרצו לחיות.

לסיכום, המטרה של כל אדריכל היא לתכנן את הבית שלכם בצורה המתאימה ביותר לכם באופן אישי. הבית חייב להתאים את הסביבה הטבעית לאדם המתגורר בו. אדריכל מקצועי יוצר בית חכם ופונקציונאלי ללקוחותיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme by: Theme Horse Hebrew By Sagive SEO